AKLINIZDAKİ SORULAR

Tapu İşlemleri Nasıl Oluyor?

Beynamda yaptığımız hobi bahçelerimizin tapusunu hemen teslim edebiliyoruz. Beynam dışında yaptığımız bahçelerimiz için ise aşağıda detaylı açıklama yapılmıştır.

Bilindiği üzere son çıkan Tarım Reformu kapsamında artık imarsız tarlalardan hisse satışı yapılamamaktadır. O zaman haklı olarak aklınıza ben tapumu nasıl alabileceğim sorusu gelir. Bu sorunun cevabını Yeniköy 596 nolu parselde yapacağımız hobi bahçesini örnek vererek açıklayalım. 596 nolu parsel 30.150 m2 dir.

Kooperatifçilik Kanununda şöyle bir uygulama vardır. Kooperatife ait olan gayrimenkuller kooperatif fesh edildiğinde herkese hissesi oranında pay edilir. Bizler de bu kanundan yararlanarak sizlere tapunuzu teslim ediyoruz. Kısa süreliğine bir kooperatif kurarak kooperatifin pay oranını 30.150 olarak belirliyoruz. Bizden 504 m2 bir bahçe aldığınızda size 504 adet kooperatif payı verilir. Tüm bahçe sahiplerine aldıkları kadar pay verildikten sonra kooperatifin fesh işlemleri başlatılır ve kooperatif kısa bir zamanda fesh edilerek size payınız oranında tapunuz teslim edilir. İlgili tüm işlemleri Tapu Kadastro Müdürlükleri yapar.